Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Na czym polega dieta wrzodowa?

27 sierpnia 2022 dieta wrzodowa

Wiele osób boryka się z wrzodami żołądka, co wiąże się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów, dotyczy to także młodych ludzi. Przy wrzodach żołądka pojawiają się ból brzucha, biegunka, chudnięcie, mdłości, wymioty, zgaga, odbijanie. Symptomy nasilają się w przypadku nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Jeśli ktoś spożywa żywność, która mu szkodzi, to niestety nie można spodziewać się poprawy stanu zdrowia. Z pomocą przychodzi dieta wrzodowa, która łagodzi nieprzyjemne objawy.

Dieta wrzodowa jadłospis dla osób borykających się z rożnymi dolegliwościami

Dieta wrzodowa ma na celu zredukowanie ilości soku żołądkowego, który podrażnia błonę śluzową. W przypadku wrzodów znajdują się w niej ubytki, pojawia się stan zapalny, więc kwas wzmaga nieprzyjemne dolegliwości. Kluczowe będzie wprowadzenie diety lekkostrawnej, z ograniczeniem błonnika i tłuszczu. Bardzo ważny jest nawet sposób przygotowywania posiłków. Nie mogą mieć one skrajnych temperatur, czyli być gorące ani zimne, bo działa to drażniąco na przewód pokarmowy. Wystrzegać należy się bardzo kwaśnych pokarmów i ostrych. Oczywiście należy spożywać warzywa, ale zaleca się poddawać obróbce termicznej, aby były łatwostrawne. Z kolei owoce mają być dojrzałe, bez skórek i pestek.

Co jeść na diecie wrzodowej?

W diecie wrzodowej mogą znaleźć się produkty zbożowe, ale nie powinny one być pełnoziarniste. Lepiej wybrać oczyszczone ziarna. Świetnie sprawdzą się kasze, ryż biały, pieczywo pszenne, płatki owsiane błyskawiczne. Wybierać należy chude kawałki mięsa i ryb, to samo dotyczy wędlin. Nabiał ma być jak najmniej przetworzony, z niską zawartością tłuszczu. Sprawdzi się wobec tego chudy ser, naturalny jogurt. Jaja również są dobrym wyborem. Każdy pacjent jest inny, dlatego podaż tłuszczu zawsze powinna być dobierana indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia, stopnia nasilenia objawów. Można spożywać miód, dżemy, galaretki, budyń. Kawa i herbata powinny być słabe. Istotne będzie także spożywanie mniejszych objętościowo posiłków co 4 godziny, aby nie obciążać układu pokarmowego.

Czego powinno się unikać w przypadku wrzodów żołądka?

W diecie wrzodowej wyłącza się z jadłospisu produkty mleczne kwaszone przy typu kefir, ser żółty. Nie powinno się jeść tłustego mięsa, czyli przede wszystkim wieprzowiny, kaczki, baraniny. Konserwy mięsne również nie są polecane, podobnie jak mięso peklowane, wędzone i smażone. Unikać należy produktów ciężkostrawnych i wzdymających typu kapusta, rośliny strączkowe. Owoce suszone i surowe mogą nasilać objawy choroby wrzodowej. Uważać należy również na produkty zawierające kakao, orzechy. Niektóre przyprawy także są niewskazane, zaliczają się do nich ocet, musztarda, chrzan i pieprz. Nie powinno się sięgać po napoje gazowane i alkoholowe. Problematyczne mogą być dla wielu osób warzywa cebulowe typu czosnek i cebula. Nie zaleca się mocnych wywarów mięsnych, galaret mięsnych i rybnych, produktów marynowanych. Znaczenie ma także ograniczenie soli w diecie.

Jakie kupić filtry do oczyszczacza powietrza Sharp?

Redakcja damadicuori.pl

Redakcja damadicuori.pl promuje ideę holistycznego piękna i dobrego samopoczucia, inspirując czytelników do podejmowania zdrowych i świadomych wyborów w codziennym życiu. Naszym celem jest wspieranie ludzi w dążeniu do równowagi i harmonii we wszystkich aspektach ich życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Tenisówki bez sznurówek
dieta ketogenna dla początkujących
wygodne szpilki

Jesteś zainteresowany reklamą?

wygodne szpilki