Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Czym jest dieta ketogenna dla początkujących?

29 marca 2023 dieta ketogenna dla początkujących

Wiele osób szuka dla siebie idealnej diety. W ostatnim czasie bardzo popularna jest dieta ketogenna. Warto dowiedzieć się, na czym polega i czy warto ją stosować.

Dieta ketogenna dla początkujących

Okazuje się, że dieta ketogeniczna opiera się przede wszystkim na zmianie sposobu odżywiania, która w radykalny sposób wpływa na procesy metaboliczne, zachodzące w ludzkim organizmie. Warto tutaj przytoczyć zasady prawidłowego żywienia. Zostały one opracowane przez specjalistów zrzeszonych w Instytucie Żywności i Żywienia. Okazuje się, że podstawę każdego posiłku powinny stanowić produkty zbożowe. Mowa tutaj o pieczywach, makaronach, kaszach, ziemniakach, a także płatkach. Może być też miód czy owoce. Powinno to być podstawowe źródło energii. Warto wiedzieć o tym, że w diecie ketogenicznej węglowodany zostały praktycznie całkowicie zastąpione przez tłuszcze, które paradoksalnie znajdują się na samym szczycie prawidłowej piramidy żywienia, o czym nie każdy wie. Z tego powodu powinny być spożywanie rzadko, a ponadto w malutkich ilościach. Naukowcy z całego świata podają, iż nadmiar tłuszczu w diecie nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie – skutecznie przyczynia się do jej redukcji w ludzkim organizmie, co dla wielu osób jest zaskoczeniem. Warto wiedzieć, że takowe zjawisko zostało nazwane stanem ketozy, który polega na pozyskiwaniu energii przez organizm z własnej tkanki tłuszczowej, co jest bardzo istotne w diecie ketogenicznej. W Polsce jest wiele fanów takiej formy żywienia. Warto wiedzieć, że twórcą diety był dr Jan Kwaśniewski, który wydał książkę kucharską. Co ciekawe, wprowadziła ona w świecie lekarskim niemałą rewolucję, a ponadto była przez jakiś czas bestsellerem.

Na czym polega dieta ketogenna?

Wiele osób zastanawia się, jakie są podstawowe zasady diety ketogenicznej. Okazuje się, że bazowym założeniem diety keto to przede wszystkim spożywanie tłuszczy, a ponadto wyeliminowanie węglowodanów. Do tego trzeba doliczyć znaczne ograniczenie posiłków, które mają w sobie dużo cukru. Dlatego odrzucane jest spożywanie owoców oraz warzyw. Ponadto w diecie ketogenicznej trzeba jeść produkty, które mają sporą zawartość tłuszczy. Mowa tutaj przede wszystkim o mięsie, rybach, olejach, śmietanie, a ponadto maśle. Do tego jeszcze zaliczane są orzechy. Jednakże wszystkie spożywane tłuszcze powinny być wysokiej jakości. Przede wszystkim nie powinny być rafinowane, lecz tłoczone na zimno. Najbardziej zalecana jest oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, a ponadto masło kokosowe. Do tego można dodać olej z awokado.

Zdrowa dieta

Podstawową zaletą diety ketogenicznej jest spadek tkanki tłuszczowej. Dzięki temu zostaje usprawniona praca serce, nerek, a ponadto wielu innych narządów. Kolejnym plusem jest fakt, że obniżone zostaje ciśnienie tętnicze krwi, a dodatkowo zmniejsza się poziom cukru czy cholesterolu. W Polsce jest wiele zwolenników takiej diety. Dzięki niej można też zabezpieczyć się przed wieloma groźnymi chorobami, co powinno być priorytetem dla ludzi.

Sok z głogu

Redakcja damadicuori.pl

Redakcja damadicuori.pl promuje ideę holistycznego piękna i dobrego samopoczucia, inspirując czytelników do podejmowania zdrowych i świadomych wyborów w codziennym życiu. Naszym celem jest wspieranie ludzi w dążeniu do równowagi i harmonii we wszystkich aspektach ich życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Historia biżuterii etnicznej
Tenisówki bez sznurówek
dieta ketogenna dla początkujących

Jesteś zainteresowany reklamą?

dieta ketogenna dla początkujących