Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Co pomoże na zdrowy sen?

27 sierpnia 2022 zdrowy sen


Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Niestety wiele osób boryka się z jego deficytem, co wynika głównie z przesiadywania do późna przed telewizorem lub komputerem. Młode osoby wolą obejrzeć ulubiony serial niż położyć się wcześniej spać, co czasem staje się bardzo problematyczne. Nie brakuje też osób, które mają problemy z zaśnięciem, borykają się z bezsennością z różnych powodów. Należy przyjrzeć się dobrze swojemu trybowi życia i wprowadzić jakieś modyfikacje, aby zacząć w końcu się wysypiać i poprawić stan zdrowia.

Sposoby na zdrowy sen

Wystarczy jedna nieprzespana noc, aby odczuwać następnego dnia negatywne konsekwencje. Znaczenie ma zarówno liczba przespanych godzin, jak i jakość snu. Łóżko powinno służyć wyłącznie do spania, uprawiania seksu, odpoczynku. Należy ograniczyć inne czynności i czas spędzony w łóżku. Nie powinno się oglądać w nim telewizji, jeść śniadania. Łóżko ma kojarzyć się przede wszystkim ze spaniem, aby po wejściu do niego łatwo było zasnąć. Pielęgnowanie dobrych nawyków to podstawa. Złym pomysłem będzie robienie drzemek zaraz po przebudzeniu, aby trochę sobie pospać. Nie działa to korzystnie na organizm, wzmaga uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Organizm jest zdezorientowany.

Jak zadbać o dobry sen?

Bardzo ważne jest wstawanie i kładzenie się spać o stałych porach. Nie ma znaczenia, czy ma to miejsce w środku tygodnia, czy w weekend. Należy stosować się do swojej rutyny codziennie, dzięki czemu łatwiej będzie zasypiać i wstawać. Ma to też spory wpływ na gospodarkę hormonalną. Wyregulowanie rytmu dobowego jest kluczem do sukcesu. Unikać trzeba także długich drzemek, bo potem trudno będzie zasnąć lub dojdzie do częstego wybudzania się w nocy. Organizm musi się zmęczyć, dlatego nie może zabraknąć aktywności fizycznej. Nie ma jednej idealnej liczby przespanych godzin dla wszystkich, bo każdy potrzebuje mniej lub więcej snu. Może też się to zmienić, w zależności od danego dnia. Oczywiście nie należy ćwiczyć zbyt późno, bo również będzie trudno zasnąć. Na 3 godziny przed pójściem do łóżka trzeba już zrezygnować z uprawiania intensywnego sportu. Korzystny będzie natomiast spacer na świeżym powietrzu przed snem.

Co robić, aby lepiej się wysypiać?

Jeśli ktoś kto się wysypiać, to powinien unikać patrzenia na niebieskie światło na 3 godziny przed pójściem do łóżka. Zaburza on wytwarzanie hormonów snu. Kolejną kwestią jest stworzenie optymalnych warunków w sypialni. Ma być cicho i ciemno. Temperatura także jest istotna, nie może być wysoka. Optymalne będzie 20 stopni Celsjusza. Zadbać należy o wygodne ubrania do snu i pościel, która odprowadza wilgoć, zapobiega nadmiernemu poceniu. Dobrze wyprofilowana poduszka również jest niezwykle ważna. Kluczową kwestią będzie zainwestowanie w dobrej jakości materac, który zapewnia ciału odpowiednie podparcie, odciąża kręgosłup, zapobiega dolegliwościom bólowym i sztywności stawów. Unikać należy kawy, nikotyny i alkoholu. Trzeba zadbać również o lekkostrawnym kolację, unikać tłustych pokarmów. Ostatni posiłek powinno się zjeść na parę godzin przed pójściem do łóżka.

Redakcja damadicuori.pl

Redakcja damadicuori.pl promuje ideę holistycznego piękna i dobrego samopoczucia, inspirując czytelników do podejmowania zdrowych i świadomych wyborów w codziennym życiu. Naszym celem jest wspieranie ludzi w dążeniu do równowagi i harmonii we wszystkich aspektach ich życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Etapy tworzenia kolekcji mody – od projektu do wybiegu
Must-have w szafie każdej kobiety – elementy bazowe
Moda a recykling – jak ubrania mogą zyskać drugie życie

Jesteś zainteresowany reklamą?

Moda a recykling – jak ubrania mogą zyskać drugie życie